Så funkar insamlingen

Det som samlas in analyseras

För att utveckla återvinningsprocessen behövs utvärdering och forskning inom området. Därför har El-Kretsen en helt egen analysanläggning.

El-Kretsens analysanläggning i Arboga får in ungefär 1,5 procent av all elektronik som samlas in. Det motsvarar cirka 1 500 ton per år. Materialet används som underlag för löpande analys. I studier av specifika produkter eller större produktgrupper kontrolleras avfallets ålder, material, miljömärkning och varumärke. De burar som skickas till analysanläggningen väljs ut slumpmässigt, men urvalet ska alltid vara tillräckligt stort för att kunna säkerställa statistiskt hur många datorer, fjärrkontroller, tv-apparater och annat som samlas in årligen.

Två personer på Arboga Analysanläggning arbetar med att sortera elavfallet

Därför har El-Kretsen en analysanläggning

Syftet med anläggningen i Arboga är att El-Kretsen i egen regi ska kunna analysera innehållet i den elutrustning som samlas in. Genom att kartlägga sammansättningen – inklusive andelen farligt avfall – fås värdefull kunskap om vad som rör sig på marknaden och hur utvecklingen ser ut över tid. Det här är en viktig del i El-Kretsens långsiktiga arbete för att nå målet: att 100 procent av materialet hanteras på det sätt som är mest miljösmart och resurseffektivt.

Resultaten från Arboga ligger till grund för mycket av den information som El-Kretsen delar med sig av – både till producenter och beslutsfattare – om hur elektronikåtervinningen fungerar i Sverige. Insikterna från analysanläggningen är också en viktig pusselbit i klimatarbetet. Med ett proaktivt analysarbete tar El-Kretsen sitt miljöansvar på allvar och står samtidigt väl förberedda inför kommande krav och förändringar i lagstiftningen.

KUNSKAPSRUMMET